کالایی در سبد نیست
تهران - اسلامشهر

Tumblr

وبلاگ تکتا

کسب و کار مشتری به مشتری (C2C) چیست ؟

کسب و کار مشتری به مشتری (C2C) چیست ؟

مصرف‌کننده به مصرف‌کننده ، یا مشتری به مشتری، مدل تجاری است که تجارت بین افراد را تسهیل می‌کند. چه برای کالاها یا خدمات، این مدل از تجارت الکترونیک به مردم امکان می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

سه دسته دیگر تجارت الکترونیک وجود دارد :

B2B (کسب و کار به کسب و کار)
C2B (مشتری به کسب و کار)
B2C (کسب و کار به مشتری)

 

یک نمونه از تجارت های مصرف‌کننده به مصرف‌کننده ،  بخش طبقه‌بندی‌شده یک روزنامه و یا یک مزایده است.  در هر دو مورد  ،  مشتری یک کالا یا خدمات را به مشتری دیگر می‌فروشد. نسخه پیشرفته تری از این مدل،  ظهور برنامه‌هایی مانند دیوار و شیپور است که به مصرف کنندگان اجازه فروش به دیگران را می‌دهد. دیوار با بیشترین نصب در بین اپلکیشن های فروش مشتری به مشتری به عنوان بازاری بزرگ در این زمینه شناخته می شود.

 

هدف تجارت مصرف‌کننده به مصرف‌کننده این است که این روابط را فعال کند، به خریداران و فروشندگان کمک کند تا یکدیگر را پیدا کنند. مشتریان می‌توانند از رقابت برای محصولات بهره‌مند شوند و به راحتی محصولاتی پیدا کنند که در غیر از این تجارت ، یافتن آن‌ها دشوار است .

 

به لطف اینترنت، شرکت‌های واسطه بزرگ‌تر تعامل مصرف‌کننده به مصرف‌کننده را گسترش داده‌اند. برجسته‌ترین نمونه‌ها از این نوع تجارت در دنیا عبارتند از eBay یک سایت حراج آنلاین  و آمازون که هم به عنوان یک شرکت B2C و هم یک بازار مصرف‌کننده به مصرف‌کننده عمل می‌کند.eBay از زمان راه‌اندازی آن در سال 1995 توسط پیر امیدیار مالک ایرانی الاصل آن و همسرش موفق بوده‌است.  هر کسی می‌تواند ثبت‌نام کند و شروع به فروش و یا خرید کند.

 

 Craigslist یک مکان شناخته‌شده دیگر است که در آن مردم می‌توانند کالاها را بخرند و بفروشند ، همچنین خدمات تجاری این سایت طبقه‌بندی‌شده با بیش از 20 میلیارد صفحه در ماه ، احساس یک جامعه را در مدل کسب‌وکارC2C  ایجاد می‌کند. با این حال ، Craigslist پرداخت یا پردازش پول را تسهیل نمی‌کند ،  بلکه روابط بین مشتریان را تسهیل می‌کند ، چه بین یک میهمان خانه‌دار و اجاره بالقوه ، یا کسی که به دنبال خدمات خاص و متخصص است که می‌تواند آن‌ها را ارائه کند.

 

کسب و کار مصرف کننده به مصرف‌کننده مزایای متعددی برای کاربران دارد . کم کردن هزینه‌های مربوط به نبود خرده فروشان و عمده فروشان، حفظ حاشیه‌های تعداد بالاتر فروشندگان و قیمت پایین‌تر برای خریداران از مزایای این مدل است.  همچنین باعث  راحتی مشتریان نیز می شود. به جای تلاش برای فروش اقلام به فرد در یک فروشگاه سمساری، مصرف کنندگان می‌توانند به سادگی محصولات خود را به صورت آنلاین فهرست کرده و منتظر رسیدن خریداران به آن‌ها باشند . خریداران نیازی به رانندگی در اطراف و جستجو در فروشگاه‌ها برای یک مورد ندارند ، آن‌ها فقط به دنبال آن در سایت های C2C  هستند .

 

خدمات نیز برای فروش از طریق برنامه‌های خاص مصرف‌کننده به مصرف کننده در دسترس هستند. پلتفرم های تلفن همراه با تعدادی از برنامه‌های کاربردی خدمات تخصصی، زمینه مصرف کننده به مصرف‌کننده را باز کرده‌اند  Airbnb یک پلت فرم است که به کاربران اجازه می‌دهد محل سکونت خود را برای اقامت کوتاه‌مدت به کاربران دیگر برای هر شب ارسال کنند .  وب سایت پونیشا ، انجام میدم و پارس فریلنسر از این مدل تجارت هستند و به افرادی که دارای مهارت خاصی هستند این امکان را می دهد تا بدون دغدغه مشتری خود را پیدا کنند و به افرادی که نیاز به متخصص دارند نیز این امکان را می دهد که به راحتی متخصص مورد نظر خود را با بهترین قیمت پیدا کنند.

 

اغلب سایت‌های مصرف‌کننده به مصرف‌کننده پول خود را از کارمزد یا کمیسیون‌ها که از فروشندگان برای فهرست کردن اقلام مربوط به فروش آنها می‌سازند می گیرند. سایت‌های مصرف‌کننده به مصرف کننده به سادگی به عنوان واسط عمل می‌کنند،  خریداران را با فروشندگان هماهنگ می‌کنند  و کنترل کمی بر کیفیت محصولات فروخته‌شده دارند. بعضی از این سایت هایی که این مدل کسب و کار را انتخاب کردند از نمایش ویژه محصولات فروشندگان کسب درآمد می کنند، به این صورت که فروشنده برای این که محصولش بهتر دیده شود مبلغی را بابت این خدمت به وب سایت پرداخت می کند.

 

شرکت‌ها اغلب سعی می‌کنند تا از فروش کالاهای غیرقانونی یا خدمات، مانند سی‌دی‌های کپی و یا فروش مواد مخدر با یک سیاست فروش جامع جلوگیری کنند. نقض این سیاست می‌تواند منجر به ممنوع کردن کاربر از استفاده بیشتر از پلتفرم شود .

 

اما تجارت مصرف‌کننده به مصرف‌کننده بدون مشکل نیست. پرداخت‌ها توسط کارت اعتباری می‌تواند دشوار باشد ، زیرا پلتفرم‌ها لزوماً امن نیستند و قادر به پردازش این پرداخت‌ها نیستند.  فقدان کنترل کیفیت وجود دارد.  از آنجا که فروشندگان همان مصرف کنندگان هستند، برای محصولات ضعیف ساخته شده و یا نادرست ارائه شده، کنترلی وجود ندارد و از طرفی تضمین پرداخت نیز می تواند سخت باشد و بارها مشاهده شده که از از این طریق کلاهبرداری نیز صورت گرفته است در نتیجه خریداران می بایست هوشیار باشند و نکات ایمنی را رعایت کنند.

 

همچنین لازم به ذکر است که پلتفرم C2C میتواند با کلاهبرداریهای مختلف روبرو شود.  احزاب راه حل هایی برای استفاده از دیگران پیدا کرده اند.  اگر از یک پلتفرم C2C استفاده کنید، فروشنده هایی را که قادر به پاسخگویی به سوالات دقیق در مورد آیتم هایی برای فروش نیستند، به شما فشار می می آورند تا بلافاصله خرید کنید، پول نقد را قبول نخواهند کرد و یا شخصاً ملاقات نخواهند کرد.

 

پس لازم به ذکر است قبل از خرید از این گونه وب سایتها در مورد محصول مورد نظر تحقیق کنید و سپس در این پلتفرم ها به جستجو بپردازید. پس از یافتن محصول مورد نظر حتماً آن را ببینید سپس بعد از تحویل گرفتن آن مبلغ مورد نظر را بپردازید و حتی الامکان رسید وجه دریافت نمایید.

 

 


نظر دادن