کالایی در سبد نیست
تهران - اسلامشهر

Tumblr

وبلاگ تکتا

انتشار محتوای مناسب در فیس بوک، توییتر و گوگل

برخی از سرمایه‌گذاران و سازمان‌های وکالتی و اجتماعی جهان، از شرکت‌های بزرگ فناوری خواسته‌اند نظارت بیشتری بر محتوای منتشر شده‌ی خود داشته باشند.

چهارشنبه‌ی این هفته در نشست سالانه‌ی سهام‌داران توییتر، سرمایه‌گذاران فعال این شرکت اظهار کردند که باید گزارش دقیقی از محتوای نامناسب منتشر شده در این پلتفرم ارائه شود.

طبق این طرح که با رهبری آرجونا کپیتال (Arjuna Capital) هدایت می‌شود، توییتر باید گزارشی حاوی «کارایی سرویس نظارت بر محتوا» و «خطرات ناشی از محتوای ستیزه‌جویانه نظیر دخالت در انتخابات، اخبار جعلی، پیام‌های حاکی از نفرت و خشونت و همچنین آزار جنسی» را تهیه و ارائه کند. به‌طور خلاصه این سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند که در طول چند سال گذشته، چه نوع محتوای نادرستی، به شیوع اخبار جعلی و بدرفتاریهای رایج، دامن زده است.

لبته توییتر تنها شرکتی نیست که با این درخواست مواجه شده است. قرار بود روز گذشته نیز در جلسه‌ی سالیانه‌ی فیس‌­بوک، سرمایه‌گذاران درخواست مشابهی را مطرح کنند. همچنین آلفابت نیز شرکت دیگری است که با این حکم سرمایه‌گذاران خود روبرو است.

گرچه آرجونا مدت‌ها است که به فعالیت در این‌زمینه شهرت دارد، حالا این مقوله به تیتر اول اخبار تبدیل‌شده و فعالین پرنفوذ دیگری هم به جمع سرمایه‌گذاران پیوسته‌اند. به‌عنوان‌مثال سازمان وکالت دیجیتال Open MIC و صندوق بازنشستگی ایالت نیویورک همکاری خود را با فعالین سرمایه‌گذار آغاز کرده و قصد دارند این طرح را هرچه زودتر به مرحله‌ی اجرا برسانند. بنیاد غیرانتفاعی و اجتماعی Park Foundation و سازمان مدیریت دارایی تریلیوم نیز از هیئت‌مدیره‌ی فیس‌بوک خواسته‌اند با تشکیل یک کمیته‌ی نظارتی، بررسی کنند که پتانسیل ریسک‌های مالی آتی فیس‌بوک چه تأثیرات فرهنگی و اجتماعی بر جهان خواهد داشت.

گرچه این پروپوزال‌ها پیش‌ازاین هرگز تصویب نشده‌اند، ولی به‌نظر می‌رسد این‌بار تلاش‌های گسترده‌ی فعالین، به جنبشی وسیع و مصمم  تبدیل‌شده است. باید منتظر بمانیم و پاسخ و واکنش سایر سرمایه‌گذاران این شرکت‌ها را نیز شاهد باشیم. 

منبع : زومیت


 536,    14  خرداد  1397 ,   وبلاگ تکتا

نظر دادن